o co chcesz zapytać?

Jak długo uczyłeś się programowania przed pierwszą pracą?

#nauka

#programowanie

#praca

Zacząłem w 2014 roku, ale miałem po drodze kilka przerw. Najbardziej intensywny okres nauki przypada na 2016-2017 gdzie przez te dwa lata cisnąłem naprawdę solidnie. Kilka miesięcy przed dostaniem się do pracy zrealizowałem kilka projektów jako freelancer.

W czym programujesz?

#programowanie

#nauka

#kod

#język

Jestem Frontendowcem, więc na co dzień posługuję się HTMLem, CSSem, JavaScriptem. Znam też podstawy Pythona oraz Ruby, a ostatnio rozwijam swoje umiejętności związane z Node.js (w uproszczeniu – backendowym stackiem JavaScriptowym).

Jakie studia skończyłeś?

#studia

#nauka

Studiowałem przez rok kulturoznawstwo na UAM, potem przeniosłem się na Dziennikarstwo i skończyłem je z tytułem magistra na specjalności „Zarządzanie komunikacją w biznesie”. Nie kończyłem żadnych studiów, podyplomówek czy kursów stacjonarnych związanych z programowaniem.

Na jakim sprzęcie pracujesz?

#sprzęt

#komputer

#monitor

Obecnie pracuję na MacBooku Pro 13" 2017 z procesorem Intel Core i5 3,1 GHz i 16GB RAMu. Do tego korzystam z monitora Dell UltraSharp 27", Apple Magic Keyboard II, Apple Magic Trackpad II, mikrofonu Rode Podcaster i Raspberry PI 3b+

Na jakim stanowisku pracujesz?

#praca

#netguru

Jestem Senior Frontend Developerem oraz Team Leaderem w Netguru. Sporo czasu spędzam też nad tak zwanym business developmentem, co oznacza mnóstwo rozmów z klientami chcącymi zrealizować swój pomysł.

Od czego zacząć naukę programowania?

#programowanie

#nauka

#początki

Od początku! A tak serio – sposobów może być wiele, ale warto na początku poczytać trochę na temat samego programowania i dziedzin, którymi możemy się potencjalnie zajmować. Frontend, Backend, Machine Learning, Devops, Aplikacje Mobilne – tego jest naprawdę sporo. Jeśli jednak zdecydujesz się na frontend, to nagrałem o tym odcinek, który na bank Ci pomoże.

Obejrzyj odcinek

Co frontendowiec musi umieć?

#frontend

#skille

#umiejętności

Dobre pytanie! Frontend to jedna z tych dziedzin programowania, która zmienia się bardzo dynamicznie. To co było aktualne 2-3 lata temu, obecnie odchodzi w niepamięć. Aby pozostać na bieżąco warto czytać artykuły na Medium, słuchać podcastów i śledzić ciekawe projekty na GitHubie. Mam też odcinek, w którym opowiadam co warto wiedzieć o Frontendzie w 2019 roku.

Obejrzyj odcinek

Czy pracujesz wyłącznie zdalnie?

#praca

#netguru

Głównie tak – siedzę w chacie z Józefem 🐈 na rękach i kodzę. Ale staram się 2-3 razy w miesiącu odwiedzać biuro, żeby nie zdziczeć do reszty 😂. W naszej firmie nie ma obowiązku pojawiania się w biurze, więc jest to wyłącznie moja decyzja.

Co warto umieć przed pierwszą pracą?

#praca

#frontend

#skille

Początki dla juniora bywają bardzo stresujące – sporo nowych narzędzi i technologii, które potrafią przytłoczyć. Warto zapoznać się dość dobrze z GIT-em, npm-em, warto też zahaczyć o takie narzędzia jak Postman czy Insomnia. Sprawdź mój odcinek by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Obejrzyj odcinek

Ile czasu zajmuje nauka programowania?

#nauka

#programowanie

#czas

Programowanie to nie coś, co można ogarnąć od A do Z, a sama nauka programowania to nie sprint tylko maraton. Zawsze będzie coś czego nie wiemy, dlatego jesli przeszkadza Ci świadomość, że nigdy nie przestaniesz się uczyć, to nie zaczynaj przygody z programowaniem. Jeśli jednak chcesz to jakoś porządniej zaplanować i oszacować ile +/- zajmie Ci czasu dojście do poziomu juniorskiego, to zapraszam do obejrzenia odcinka w linku.

Obejrzyj odcinek
Polityka prywatności

© 2020 Adam Romański. All rights reserved